CZ AT
background

TRAVEL TIP - Slunj Rastoke - Chorvatsko

06. 08. 2021

background

TRAVEL TIP - Slunj Rastoke - Chorvatsko

Po staré jedničce z Karlovacu na Gračac a dále na jih Chorvatska už mnoho z nás jelo v době “předdálniční”, někteří tudy jezdíme občas i teď a někdo spěchá raději po dálnici, aby byl co nejdřív na pláži. Už dávno neplatí, že by se tu táhly kolony dovolenkářů, a tak možná stojí za to změnit stereotyp a projet se po ní. Jednak ušetříme nějakou kunu za mýto, ale hlavně, bude se cestou na co dívat. Jedním z míst, která stojí určitě za návštěvu a možná vás donutí zůstat i přes noc, je městečko Slunj. Při průjezdu si všimnete koncentrace lidí a z mostu zahlédnete i část vodopádu na řece.

Možná řeknete stejně jako my už mnohokrát, zastavíme příště, stejně není kde zaparkovat… Dole pod vámi se však ukrývá opravdový skvost. Osada Rastoka je od roku 1969 kulturní a přírodní památkou. Řeka Slunjčica tu před svým ústím do Korany vytváří uprostřed syté zeleně peřeje a jezírka a řítí se ve vodopádech přes travertinové bariéry. Před staletími zde vznikla mlynářská osada, jejíž mlýny poháněla voda Slunjčice.

Starobylé mlýny a stoupy byly při srbské agresi v 90. letech minulého století poničeny a vypáleny, ale dočkaly se citlivé obnovy. Chcete-li se jen zastavit, můžete využít jedno z parkovišť, buď placené (45.118198, 15.586200), nebo u školy (45.116901, 15.583200), které je zdarma. Budete-li chtít ale přespat, zajeďte do minikempu na pozici 45.116600,15.589900. Nabízí se i spojení s návštěvou známých Plitvických jezer, která jsou vzdálená asi 30 km. Stejně by jste nějaký kemp v této lokalitě hledali, protože na parkovišti se nocovat nedá…

Zpět do kategorie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Více informací